Ignacy Jan Skorupka (1893–1920) urodził się w Warszawie, w robotniczej rodzinie o patriotycznych tradycjach (jego matka była córką powstańca styczniowego). W 1916 r. przyjął święcenia kapłańskie, a w 1919 r. rozpoczął pracę w kurii warszawskiej. Zdobył uznanie jako zdolny, głoszący płomienne kazania kaznodzieja, przede wszystkim jednak wyróżniał się znakomitym kontaktem z młodzieżą.
8 sierpnia na własną prośbę został mianowany kapelanem 236 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej, by nieść duchowe wsparcie młodym ochotnikom – uczniom i studentom. Wraz z nimi wyruszył pod Ossów, gdzie 14 sierpnia zginął.Ksiądz Ignacy Skorupka stał się symbolem poświęcenia i zaangażowania Polaków walczących w Bitwie Warszawskiej.
Mit jego bohaterskiej śmierci utrwalił m.in. Jerzy Kossak, na obrazie przedstawiającym księdza, który z krzyżem w dłoni idzie w pierwszym szeregu na wroga. Ciało bohatera przewieziono do Warszawy. 17 sierpnia w kościele garnizonowym przy ul. Długiej, a następnie na cmentarzu Powązkowskim odbyły się uroczystości pogrzebowe, które przerodziły się w wielką patriotyczną manifestację. Gen. Józef Haller uhonorował bohaterskiego kapelana nadanym pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari V klasy.