Pod koniec XIX w. w położonym w pobliżu Serocka Zegrzu władze rosyjskie postanowiły wznieść zespół umocnień mający chronić przeprawy przez Narew i osłaniać przedpola twierdzy Modlin. Powstały dwa połączone wałem fortecznym żelbetowe forty: zachodni, tzw. Umocnienie Duże, i wschodni – Umocnienie Małe, należące obecnie do wojskowego Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. W skład twierdzy wchodziły również dwa kompleksy koszarowe, jeden wewnątrz fortecy, a drugi w miejscowości Zagroby (dzisiejsze Zegrze Południowe). Całość założenia uzupełniały forty łącznikowe w miejscowościach Dębe i Beniaminów. Ponadto na Narwi zbudowano dwa mosty, wysadzone przez Rosjan podczas I wojny światowej.
Od połowy XVII w. Zegrze należało do rodu Krasińskich. W pierwszej połowie XIX w. Stanisław Kostka Krasiński wzniósł neorenesansowy pałac wraz z budynkiem folwarcznym. Wraz z podjęciem decyzji o budowie twierdzy Zegrze władze carskie wykupiły część majątku, a pałac przekształcono w letnią rezydencję gubernatorów warszawskich. W 1959 r. budynek przekazano Polskiej Agencji Prasowej. Powstało tu jedno z najnowocześniejszych centrów nadawczo‑odbiorczych zbierających informacje prasowe. Jednocześnie obiekt pełnił funkcję szkoleniowo-wypoczynkową. Obecnie w pałacu mieści się hotel i restauracja.
Na cmentarzu w Cieksynie znajduje się mogiła osiemdziesięciu pięciu bezimiennych polskich żołnierzy poległych w trakcie bitwy nad Wkrą 14-15 sierpnia 1920 r.